AKO CHLADIŤ V BYTE – časť 1. – stropné chladenie

AKO CHLADIŤ V BYTE – časť 1. – stropné chladenie

Začínajúcimi teplotami, ktoré sa nemilosrdne zdvíhajú už začínajú mnohí z vás rozmýšľať ako prežijú toto leto. Každým rokom sa teplotu v priemeru zdvíhajú a výnimkou nebude ani tento rok.

V novostavbách už ľudia rozmýšľajú vopred a realizujú aspoň predprípravu na chladenie alebo už priamo montujú do domov systémy, ktoré im pomôžu udržať dom v príjemných teplotách celoročne.

V bytoch ale ich majitelia narážajú na problém ako vychladiť byt lacno a efektívne. Niektorí musia zvažovať aj priestorové možnosti alebo nariadenia správcu bytového domu čo smie a čo nie na fasáde objektu.

Možností ako chladiť je niekoľko ale len niektoré sú naozaj efektívne a niektoré su skôr marketingový ťah a vo výsledku neúčinné (tu máme na mysli mobilné klimatizácie)

Dnes sa budeme venovať stropnému chladeniu, ktoré sí v poslednej dobe získalo veľa priaznivcov hlavne v novostavbách rodinných domov. Otázkou ale ostáva ako inštalovať a ako funguje také chladenie v byte?

Stropné chladenie

STROPNÉ CHLADENIE V BYTE S TEPELNÝM ČERPADLOM

Naj častejším riešením je inštalácia splitového tepelného čerpadla na balkón, resp. na obvodovú stenu bytového domu (prípadne strechu ak je to možné). takéto riešenie má značné výhody v jednoduchosti inštalácie a kompaktnosti zariadení nakoľko vo vnútornej jednotke sú všetky potrebné komponenty a nie je nutná montáž ďalších komponentov ako sú obehové čerpadlá, expanzné nádoby a pod.

Vnútorná jednotka splitového tepelného čerpadla je inštalovaná na stenu a s vonkajšou jednotkou je spojená medeným chladivovým potrubím. Dimenzie týchto potrubí určuje tepelný výkon zariadenia a zväčša sa pohybuje v rozmeroch 6/16 mm (kvapalina/plyn)

Výstupom z vnútornej jednotky je už chladiaca alebo vykurovacia voda., ktorá slúži ako chladiace alebo vykurovacie médium. Potrubie na tejto sekundárnej strane tepelného čerpadla je možno použiť plast-hliníkové alebo medené. Každé má svoje výhody a nevýhody no asi najväčším rozdielom je dizajn hotových potrubných rozvodov a ich tvarová stálosť. Jednoducho, krajšie je to z medeného potrubia. Výstupná teplota vody je pri chladení od 16 do 20°C, čo záleží od vonkajšej teploty. Čím je vonku teplejšie tým chladnejšia voda je použitá na chladenie. Neodporúča sa nižšia voda ako 16°C nakoľko môže dochádzať ku kondenzácií na strope a neželaným vodným mapám na omietke či sadrokartóne.

Samotné stropné chladenie sa skladá z rozdeľovača-zberača a okruhov chladenia. Rozdeľovač sa umiestňuje čo najvyššie pod strop kvôli čo najlepšej možnosti odvzdušnenia a samozrejme aj vzhľadom na šetrenie rúrky pre okruhy stropného chladenia. Poloha rozdeľovača môže byt horizontálna aj vertikálna a je možné ho zakryť sadrokartónom alebo umiestniť do skrine aby ho nebolo vôbec vidno.

Potrubie pre stropné okruhy sa používa polybuténová trubka kvôli jej ohybnosti, ľahkosti a tenkej hrúbky steny trubky a teda pri trubke 12×1,3 je vnútorný priemer 9,6mm čo zaručuje vysoký hmotností prietok média pri nízkych tlakových stratách. Montáž sa realizuje za pomoci vodiacich líšt, ktoré sa uchytávajú na strop a následne sa do nich vkladá trubka.

Jeden okruh takéhoto stropného systému môže byť až 85m dlhý, čo pri rozostupe trubiek 100 mm umožňuje využiť jeden okruh na 7 m2 chladenej plochy

Na záver tohoto článku trochu čísiel. Koľko to stojí? Aký to má výkon a akú teplotu dosiahnem týmto systémom v izbe? Aké sú náklady na prevádzku? A oplatí sa to vôbec?

Výhody/nevýhody

Na začiatok treba podotknúť, že stropné chladenie má svoje nepopierateľné výhody. Medzi ne patrí, že nevzniká žiadny prievan, žiadne výrenie prachu. Ďalej je to bez hluku v interiéry ktorý vydávajú aj tie najtichšie klimatizácie čo často znemožňuje chladenie v noci. A v neposlednom rade, stropné chladenie nie je vôbec vidno. Nevýhody sú ale aj pri tomto systéme a to je hlavne nutnosť omietania alebo realizácia stropného podhľadu. Nevýhoda je aj vyššia vstupná investícia a možnosť dosiahnutia rosného bodu v priestore čo znemožní ďalšie chladenie.

Koľko to stojí?

Pre príklad sa dá použiť bežný troj izbový byt o rozlohe obytných miestností 50 m2.. Pri takejto rozlohe sa uvažuje s tepelným čerpadlom o chladiacom výkone 5kW , 6-okruhov chladenia a 600 m potrubia. Vodiace lišty sa počítajú s rozostupom 1 meter a celková spotreba je 130 metrov líšť.

  • Tepelné čerpadlo splitové prevedenie 5kW s Wi-fi modulom = 4.080 € s DPH
  • prepohovacie potrubie Cu 6/16 mm v dĺžke 5 metrov = 100 € s DPH
  • Rozdeľovač pre šesť okruhov = 200 € s DPH
  • Potrubie Gabotherm 12×1,3 800 metrov = 1.200 € s DPH
  • vodiace lišty a spotrebný materiál = 540 € s DPH
  • Montáž celého systému s uvedeným do prevádzky = 980 € s DPH

Celková inštalácia stropného chladenia pre 50 metrov štvorcových byt a tri chladené izby teda vychádza na 7.100 € s DPH. Daným systémom sa dá aj efektívne vykurovať.

Je ale potrebné ešte započítať finálnu úpravu stropov. Odporúčame napínaný strop.

Aká je prevádzka a oplatí sa to vôbec?

Je jasné, že stropný systém vykurovania a chladenia je finančne náročnejší ako klimatizačné chladenie a je na zvážení, či chcete chladiť bez fúkania alebo strpíte nepríjemné fúkanie a hluk. Asi najväčším mínusom je potreba úpravy stropov.

Samotná prevádzka je ale efektívnejšia ako bežné klimatizačné chladenie. Stropné chladenie má vyššiu účinnosť ako klimatizácia a jednoducho sa to dá prirovnať ako radiátor vs. podlahové vykurovanie. Stále je tu aj možnosť príjemného a efektívneho vykurovania.

Stropné chladenie sa teda nedá brať ako lacná verzia chladenia oproti klimatizácii a ani ako varianta kedy chcete šetriť na prevádzkových nákladoch. skôr ide o aspekt zdravia, komfortu a celkového riešenia priestoru ktorý chcete chladiť alebo vykurovať.

Ako dlho trvá realizácia?

Pre realizáciu celého systému stropného chladenia je nutné počítať s dobou realizácie 4 pracovné dni.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *